Thursday

2025-05-22 сьогодні

По слідах Зеленського. Новий скандал у Білому домі

Дональд Трамп знову поскандалив із президентом іншої країни в Овальному кабінеті. Зустріч Трампа з президентом ПАР швидко переросла в суперечку через твердження про «геноцид» білого населення Південної Африки.
Трамп підготувався
Початок зустрічі двох президентів пройшов спокійно: Трамп і Сиріл Рамафоса обговорювали гольф — один із головних інтересів президента США. Рамафоса також розповів, що привіз Трампу книгу про гольф вагою 14 кг, у якій були представлені поля для гольфу Південної Африки. Крім того, він подякував Трампу за допомогу США під час пандемії.
Однак дуже швидко ситуація змінилася: до зустрічі приєднався радник Трампа, мільярдер Ілон Маск, а головною темою стало питання «геноциду» африканерів — білих нащадків голландських і французьких поселенців у ПАР.
Дональд Трамп показав присутнім в Овальному кабінеті кілька відео. Одне з них було документальним фільмом за участю південноафриканського опозиційного політика Джуліуса Малеми, який виконує пісню, у якій звучить рядок «стріляй у бура» — йдеться про білих фермерів у ПАР. На другому, як стверджується, було зафіксоване місце поховання білих фермерів.
«Це жахливе видовище, ніколи нічого подібного не бачив», — заявив Трамп під час показу відео.
Президент США також показав фотографії білих південноафриканців, яких, за його словами, вбили. Трамп явно заздалегідь підготувався до такої зустрічі. Сцена багатьом нагадала прийом, влаштований президентові України Володимиру Зеленському наприкінці лютого.
Реакція президента ПАР
Незважаючи на різку та звинувачувальну риторику, Сиріл Рамафоса зберігав самовладання до кінця пресконференції.
Під час демонстрації відео з місцем поховання президент ПАР поцікавився, де велося знімання, зазначивши, що ніколи раніше цього не бачив. Крім того, він засудив риторику Джуліуса Малеми, підкресливши, що висловлювання і дії опозиційного політика не відображають офіційну позицію його країни.
Рамафоса зазначив, що ПАР — демократична країна, де люди мають право на свободу вираження думок.
Водночас президент додав, що проблема злочинності в країні дійсно існує, проте жертвами вбивств стають як білі, так і темношкірі жителі.
Сиріл Рамафоса був не єдиним представником ПАР на зустрічі. Він надав слово іншим членам делегації. Так, ситуацію з фермерами прокоментував міністр сільського господарства Джон Стінгейзен, а південноафриканський мільярдер і бізнесмен Йоганн Руперт висловився з теми злочинності.
Роль Маска
З боку США подібної участі не спостерігалося. В Овальному кабінеті разом із Трампом були його найближчі соратники — віцепрезидент Джей Ді Венс і міністр оборони Піт Хегсет, — проте вони не брали участі в пресконференції.
Також мовчки стояв і Ілон Маск, який міг би залишитися непоміченим, якби в якийсь момент Трамп прямо не вказав на нього: «Це те, чого хотів Ілон», — заявив президент США.
Водночас він додав, що не хоче залучати Маска до обговорення теми дискримінації білих південноафриканців, оскільки «не вважає, що це буде справедливо по відношенню до нього».
Чим усе закінчилося
Після обіду з Дональдом Трампом (у випадку з Володимиром Зеленським 28 лютого обід залишився недоторканим) Рамафоса поїхав із Білого дому.
Очікувальним журналістам він коротко сказав, що на його думку, зустріч із Трампом за зачиненими дверима пройшла «дуже добре».
На запитання, чи «почув» його президент США, Рамафоса відповів ствердно.
Південноафриканській делегації довелося оскаржувати висловлювання Трампа, намагаючись при цьому зберігати дипломатичність. У порівнянні зі зустріччю з Зеленським, Рамафоса і Трамп все ж не стали голосно сперечатися перед камерами всього світу.
Разом із рядом представників американської адміністрації до зустрічі з Рамафосою приєднається радник Трампа Ілон Маск, який народився в ПАР і останнім часом недоброзичливо висловлювався про свою батьківщину.
Трамп і Маск стверджують, що африканери, білі нащадки голландських і французьких поселенців, стали об’єктами геноциду. Цього місяця влада США демонстративно визнала біженцями 59 білих південноафриканців, які заявили, що рятуються від насильства і дискримінації у себе в країні.
Влада ПАР категорично відкидає звинувачення в геноциді. Незалежного підтвердження вони також не мають. Ці твердження не доведені в південноафриканських судах, які незалежні від уряду. Жодна з політичних партій у ПАР, зокрема й ті, що спираються переважно на голоси африканерів, не висувала звинувачень у геноциді.
«Ми всі, як південноафриканці — чорні і білі, знаємо, що немає жодного геноциду, — сказав Рамафоса минулого тижня у відеороліку, опублікованому на платформі X. — Ми не займаємося геноцидом. Ми не вчиняємо жодних актів ненависті, помсти чи насильства проти когось».
Напередодні візиту Рамафоса повідомив журналістам, що його зустріч із президентом США буде зосереджена на потенційних торговельних і інвестиційних угодах, а також спрямована на «укріплення добрих відносин між нашими двома країнами».

admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *